V této části stránek o Wartburgu 353 se dostaneme k tématu mě osobně nejmilejšímu. Nechtěl bych, aby upadly v zapomnění mnohé potěšující zprávy, uveřejňované v našich motoristických časopisech, o dobrých výkonech vozů Wartburg.

  Věděli jste, že vozy Wartburg startovaly na takových soutěžích jako Rallye Monte Carlo, Rallye Akropolis, Rallye 1000 jezer nebo RAC Rallye?
Pokud ne, pak právě tyto stránky jsou určeny pro Vás.

  Ale i na domácích tratích jde vidět maximální sport. Přečtěte si na této stránce, jakým způsobem dokázal zajet Jaroslav Rajchman na rallyekrosu v Sedlčanech! Nebo je libo průjezd rychlostní zkouškou s Karlem Trojanem?
Wartburg 353 na Rallye Acropolis 1981

 
Wartburg 353
a
RALLYE

  Automobilových soutěží (rallye) se Wartburgy 353 zúčastňovaly jak ve skupině 1 (málo upravené sériové vozy), tak ve skupině 2 (upravené cestovní vozy). Zatímco pro skupinu 1 byly povoleny jen minimální úpravy a v podstatě se jedná o dnešní skupinu N, mohly se na vozech skupiny 2 provádět již rozsáhlejší úpravy.
Wartburg 353 WR sk. 2 tak měl hliníkovou kapotu a víko kufru, boční a zadní okno z polykarbonátového skla a motor se třemi karburátory o výkonu 105 - 110 k (78 - 82 kW) a maximální točivý moment vyšší než Škoda 130 RS!! (srovnej).
Zde si můžete přečíst, jak probíhala stavba nového W 353 WR kolem roku 2000 dvěma nadšenci z Německa včetně transportéru!
Wartburg 353 WR

V roce 1986 se krátce po zavedení skupin A a B (A=neupravené sériové vozy, B=speciální soutěžní vozy, jichž muselo být vyrobeno minimálně jen 200 kusů) objevil na scéně Wartburg s novou maskou, označením
353 W-460 a výkonem 90 k (68 kW).
Wartburg 353 W-460


  Největších úspěchů dosahovali na těchto vozech jezdci z NDR, protože měli nejlepší materiální zabezpečení "přímo od zdroje". Jezdci jako Dieter Heimbürger, Walter Krügel, Peter Hommel, bratři Krügelové jsou opravdovými pojmy. O jejich výsledcích si přečtěte níže na této stránce.

  Ovšem i v bývalé ČSSR se rodí velké talenty. Snad každý zná Karla Trojana a Jaroslava Rajchmana. Asi už málokdo si ale vzpomene, že nynější hvězda českého mistrovství Milan Dolák jel několikrát s Wartburgem a svým dravým stylem budil zaslouženou pozornost. Dále s nimi jezdili například Dřevo, Jarolímek, Peřinka, Vopička, Šolar a Krumpholc.
Na soutěži v ČR se Wartburg naposledy objevil v roce 1990. Léta působení na českých ale i zahraničních tratích očima českého dobového tisku shrnuje tato stránka.

Ne všechny zprávy jsou zrovna lichotivé, z těch lepších byste si ale neměli opomenout přečíst, že:
Tovární tým Wartburg vyráží na
Rallye Monte Carlo
Na stránky o Rallye Monte Carlo
Dlouhá léta byly Wartburgy pravidelnými účastníky "evropského pekla" - Rallye Akropolis
Na stránky o Rallye Akropolis
Wartburg tým nechyběl ani na podzimní
RAC Rallye ve Velké Británii
Na stránky o R.A.C. Rallye
Finská
Rallye 1000 jezer
Na stránky o Rallye 1000 jezer

Mistrovství světa v automobilových soutěžích

   Pro zajímavost zde uvedu odkaz na výsledky mistrovství světa v automobilových soutěžích od roku ustanovení tohoto šampionátu, tj. 1973, až do roku 1999. Pochází z italských stránek a podle mě jde o unikát, protože výsledky v tomto rozsahu let a umístění (vždy 1.-10. místo vč. časů) jsem nikde jinde na internetu nenašel (psáno v roce 2001).
   Zajímavý je rok 1976, kdy se na 10. místě Rallye Akropolis objevil i Wartburg 353 a podle tehdejšího systému bodování tak získal jeden (a navždy jediný) bod do žebříčku mistrovství světa.
   Další zajímavý odkaz na výsledky automobilových soutěží je www.rallybase.nl.

Zprávy o sportovní činnosti

   Jako asi každá automobilka v druhé polovině 20. století, která nasazovala své vozy do nějakých závodů, dávala i eisenašská do tisku zprávy o svých úspěších na bitevním poli. Dnes bychom řekli, že se jednalo o marketingovou podporu prodeje výrobků. S tímto pohledem je třeba k následujícím textům přistupovat.
   Nelze ale popřít, že díky těmto zprávám bylo možno se dozvědět i řadu zajímavostí a výsledků, které v běžném motoristickém tisku zůstávaly zcela opomenuty.


Sport prověří kvalitu

Článek z časopisu "Illustrierter Motorsport", 1971:


Rallye jsou jízdy spolehlivosti, pořádané za běžného provozu i na uzavřených tratích, na nichž se učastní zejména soutěžící se sériově vyráběnými automobily. Pro posádky jsou připraveny určité úkoly. Vozidel i jezdců existuje velké množství druhů. Na velkých mezinárodních podnicích se utkají čistě sériové vozy bez jakýchkoliv úprav s vysloveně sportovním nářadím v sériovém kabátě, u nichž už nic kromě karosérie není stejné jako u vozů sjíždějících z pásu ...
V Eisenachu fandí sportu...

Článek z časopisu "Motoristická současnost", 1973:


Osobní automobily Wartburg známe jako spolehlivé a nenáročné vozy, poskytující svému majiteli solidní služby - o jejich oblibě mezi našimi motoristy svědčí ostatně i to, že jsou dnes mezi tím minimem automobilů, na které se ještě v Mototechně vede pořadník. ...
RALLYE ZÁVODNÍ DRÁHY

Článek z časopisu "JUGEND+TECHNIK", září 1982:


Při VIII. mezinárodní Rallye du Condroz se startem a cílem ve městě Huy poblíž Bruselu dokončilo soutěž ze 137 startujících jen 37. Příčinou byly nepříznivé povětrnostní podmínky, od mlhy a deště až po sníh a ledovku a samozřejmě také náročná trať. V soutěži dlouhé 840 km bylo 43 rychlostních zkoušek o celkové délce 632 km, přičemž trať vedla po úzkých zatáčkovitých asfaltových silnicích, ale také na šotolinových vozovkách a blátem. ...
Závody cestovních vozů - ideální pole pro Wartburg 353

Článek z časopisu "Wartburg Signale", zvláštní číslo 1984:


Od IV. čtvrtletí roku 1965 se v Eisenachu vyráběl typ 312. Jednalo se o mezityp, který předznamenal přechod ke zcela novému modelu osobního vozu. Při jeho vývoji se dbalo na to, aby se již dříve dané charakteristiky vozu zlepšily a při předpokládané delší době výroby neustále odpovídal požadavkům na moderní automobil. ...
Automobily Wartburg stále hájí skvělé pozice v rallysportu

Článek z časopisu "Wartburg Signale", zvláštní číslo 1984:


Náběhem sériové výroby Wartburgu 353 v březnu 1975 byl automobilkou v Eisenachu uskutečněn krok k nejmladší generaci Wartburgu. Přidané "W", v současné modelové řadě označující základní verzi, má původ ve slově Weiterentwicklung - vylepšení a znamená hlavně pokrok v oblasti aktivní bezpečnosti. I následně bylo různými úpravami dosahováno neustálé optimalizace tohoto typu. Už v prvním roce výroby typu 353 W bylo dosaženo ve 12 soutěžích 14 vítězství ve třídě a 4 vítězství továrních týmů. ...
Fakta a výkony sportovního týmu AWE v celkovém souhrnu

Článek z časopisu "Wartburg Signale", zvláštní číslo 1984:


Od jara roku 1954 do pozdního podzimu 1983 docílilo sportovní oddělení automobilky v Eisenachu při mezinárodních soutěžích na evropském kontinentu 199 vítězství ve třídě, 28 vítězství v celkové klasifikaci, 67 vítězství jako národní nebo týmové družstvo a současně 445 zlatých medailí, 174 stříbrných a 137 bronzových medailí. ...

Velká smyčka rozhodla
(Rallye Monte Carlo 1973)
...
Druhou část, "velkou smyčku", dojelo 51 vozů. Bylo mezi nimi 12 Alpin, 9 Opel-Ascona, po třech vozech Renault Gordini, BMW 2002 TI, Ford Escort, Lancia Fulvia, po dvou značkách Datsun, Porsche 911 S a Polski Fiat (Mucha na 41. a Bieň na 44. místě). Mezi dalšími byl také jeden tovární Wartburg (42. Hommel z NDR)
...
(SM 5/73)
(Do druhé části odstartovalo přes 200 vozů!! Velké množství odpadlých bylo následkem sněhové vichřice.
Umístění Wartburgu na 42. místě je ještě před koncem RMC, před třetí etapou. Celkově skončil Hommel na 38. místě - pozn. autora).


Vltava plná překvapení (1973)
HAUGLAND SKONČIL DŘÍVE NEŽ ZAČALHORSÁK TRADIČNÍM SMOLAŘEMJAK JEZDÍ HVĚZDYSTŘÍDAVĚ OBLAČNO VE STÁJI ŠKODAMUNARI ŽÁDÁ VÝHODYKÁMEN A BOLEST V. HUBÁČKA6200 POŘADATELŮ V AKCIVÍTĚZ SE JMENUJE RÖHRL
...
   Velké starosti měla pražská posádka
K.Trojan/O.Gottfried s vozem Wartburg 353. Nejprve laborovali s přední nápravou a když ji dali do pořádku, zažili horkou chvilku v 11. etapě u cíle RZ ve Vysokém Chlumci. Doslova jim upadlo rameno zadního kola, jejich vůz proletěl kolem stolku časoměřičů po třech kolech a zastavil se po vykroužení trojích hodin.
...
Egon Culmbacher si jede pro vítězství ve třídě 1/1150Culmbacher/Werner patří již dlouho k oporám eisenašského továrního týmu Wartburg. Vítězstvím ve své třídě opět potvrdili kvality své i vozů Wartburg.

Tovární Wartburg jezdce Hommela z NDR měl výkon kolem 85 k, tři karburátory a velmi hezká kola z lehké slitiny.Hommelův Wartburg sk.2

Výsledky:
Vítězové jednotlivých tříd:
skupina I.
do 1150 cm³: 1.
E.Culmbacher-E.Werner, NDR, Wartburg 353, 20 544 b.
skupina II.
do 1000 cm³: 1. P.Hommel-G.Bork, NDR, Wartburg 353, 19 618 b.

(SM 30/73)


RALLYE VLTAVA 1973
Dravě a technicky jedoucí Karel Trojan na voze Wartburg 353 šlapal na paty továrním jezdcům z Eisenachu. Bohužel nedojel.
K.Trojan na Vltavě 1973

Text a foto: Jan Javůrek
(Motoristická současnost 5/73)


ČESKÉ POSVÍCENÍ NA SCHLEIZU
...
Dobře připravené Wartburgy ostatních německých jezdců však nedokázaly překonat objemový handicap a umístily se až v druhé polovině startovního pole.
...
-jav-
(SM 33/74)


POHÁR V MOSTĚ
V kraji uhelných velkolomů, chemických závodů a elektráren - v novém rozlehlém městě Mostě - pořádal Automotoklub Svazarmu Báňské stavby mezinárodní automobilový závod o Pohár míru a přátelství. Trať závodu byla obležena diváky, kteří byli zvědavi zvlášť na dvě jízdy, jejichž výsledky se započítávaly do celoročního hodnocení seriálu o Pohár míru a přátelství.
PŘEHLÍDKA ŠKODOVEK
...
Polští reprezentanti jeli na vozech Fiat 125 P a reprezentanti NDR startovali se třemi Wartburgy a jedním vozem Š 120 S.
...
Z jezdců NDR byli nejlepší Thomas na voze Škoda, těsně sledován Zimmermanem na Wartburgu, kteří dojeli na 5. a 6. místě.
...
Výsledky Poháru míru a přátelství:
Skupina A2-1600 cm³: 1. J. Bobek, 2. O. Brunclík, 3. M. Žid, všichni ČSSR, Škoda 120 S, 4. F. Ksawerl, PLR, Fiat 125 P, 5. L. Thomas, NDR, Škoda 120 S, 6. B. Zimmerman, NDR, Wartburg.

J.Kraus, D.Janek
(SM 37/74)


 
Mnoho nechybělo a nejúspěšnější jezdec NDR na Trabantu Piehler překonal v Rallye Vltava nejlepšího jezdce na Wartburgu Culmbachera. Byli za sebou na 9. a 10. místě v absolutním pořadí.
(SM 32/74)
 
BARUM RALLYE 1974
A2-1000 cm³: 1. Konečný-Roudnický, 2. Boček-Zejda, (oba Š 100), 3. Trojan-Gottfried, W 353

ŠKODA RALLYE 1974
A1-1000 cm³: 1. Schneider-Hobosch, NDR, Wartburg

RALLYE VLTAVA 1974
1. Röhrl-Berger, Opel Ascona 1900, NSR, 2. Carneborn-Johansson, Opel Ascona 1900 automatic, Švédsko, 3. Šimek-Landecký, Š 100 L, ČSSR, 4. Wilhelmsson-Johansson, BMW 2002, T11, Švédsko, 5. Udlínek-Pavlovský, Š 110 Rallye, ČSSR, 6. Kaufhold-Kiemenz, Opel Ascona 1600, NSR, 7. Sivík-Kyjánková, Š 120 S, ČSSR, 8. Olsson-Johansson, Datsun 1600 SR, Švédsko, 9. Culmbacher-Werner, Wartburg 353, NDR, 10. Piehler-Riedel, Trabant 601, NDR.
Jan Javůrek
(Motoristická současnost 6/74)


KOŠICE NA VÝBORNOU
V době dovolených si dávají automobiloví soutěžní jezdci dostaveníčko ve východoslovenské metropoli.
...
Výsledky:
A2 do 1000 cm³ - 1. Šimek - Landecký, 2. Trojan - Šlemín, 3. Vlasák - Pelech
-M-
(SM 38/74)


TATRY PATŘILY BULHARŮM
"... v usporiadaní tejto súťaže vidíme upevňovanie priaťelských stykov športovcov zo všetkých krajín, poznávanie krajiny, ľudí i budovaťelského úsilia našej socialistickej vlasti..." (Z tiskového materiálu vydaného k Rallye Tatry 74)
...
Družstva NDR a Maďarska se rozpadla, překvapilo to poněkud u jezdců NDR, které už jsem viděl jezdit mnohem lépe než v Tatrách. Jsou malým objemem handicapováni v absolutní klasifikaci soutěže, ale spolehlivost byla vždy jejich silnou zbraní. Tentokrát byli až příliš nenápadní - na trati i ve výsledcích.
...
Družstva: 1. Bulharsko, 2. NDR, odpadla družstva ČSSR, Maďarska a Polska.
Výsledky mistrovství ČSSR - třída A2-1000 cm³: 1. Šimek-Landecký, Š 100, 2. ing. Peřinka-Pavlík, W 353, 3. Krobot-Černý, Š 120.

Dalibor Janek
(SM 42/74)
VYDAŘENÁ PREMIÉRA
RALLYE ŠUMAVA
...
Nový a silnější motor o výkonu 62,5 kW (85 k) v Trojanově Wartburgu odsunul ostatní jezdce třídy A2-1000 cm³ do role pozorovatelů.
...
(Motoristická současnost 7/75)


ODKLON OD TRADÍCIE
Naše automobilové súťažné jazdce čakala na cestách v okolí Košíc 784 km dlhá trať druhej tohtoročnej súťaže majstrovstiev ČSSR - Rallye Košice.
...
V skupine do 1000 sa K.Trojanovi nepodarilo zopakovať úspech zo Šumavy. Skončil v jarku a do cieľa nedošiel. Predsa však vyhrál Wartburg - Vopička so Stehlíkom.
Výsledky:
A2 do 1000: 1. Vopička-Stehlík, W 353, 2. ing. Šolar-Hass, W 353, 3. Přikryl-Janeček, Š 100.
Ján Goldberger
(SM 28/75)


ŠKODA RALLYE
...
A1 do 1000 cm³: 1. E.Culmbacher - E.Hertwig, NDR, W 353, 2. W.Schneider - W.Hobusch, NDR, W 353, 3. H.Barthelmann - H.Nichelmann, NDR, W 353.
skupina 2 do 1000 cm³: 1. H.Niebergall - B.Fromman, NDR, W 353, 2. K.Krumpholc - M.Šolar, ČSSR, W 353, 3. J.Rohrstorfer - F.Kaferbrock, Rakousko, Mazda 1000.
(SM 28/75)


BARUM RALLYE
...
skupina A2 do 1000 cm³: 1. Trojan-Šlemín, 2. Vopička-Stehlík, oba Wartburg, 3. Křeček-Hradec, Š 100.
D. Janek
(SM 38/75)


Klikni pro zvětšení
Wartburg 353 při závodech na okruhu 
Klikni pro zvětšení
POHÁR NEBYL PLNÝ
...
Další závod ve Schleizu se z hlediska Poháru nevyvedl. Jezdci NDR v letošním roce nestartují v závodě cestovních vozů, protože jsou malým objemem motorů Wartburg odsouzeni do středu startovního pole. To by ovšem nemělo být důvodem k tomu, aby pohárový závod cestovních vozů nevypsali vůbec...
D. Janek
(SM 44/75)


JESENÍKY ROZHODLY
...
Trojan se Šlemínem neměli jako obvykle ve třídě konkurenci, když nejrychlejší posádka Pacala-Jantošík z AMK Gumárny Púchov byla diskvalifikována pro použití motoru o vyšším objemu.
...
Výsledky:
A2-1000 cm³: 1. Trojan - Šlemín - Wartburg 353

-Min-
(SM 44/75)


Startovní rampa XVIII.Rallye Wartburg 1975MLHA NA WARTBURGU
Déšť, mlha a bláto byly hlavními znaky soutěže započítávané do Poháru míru a přátelství. Rallye Wartburg se jezdí v Eisenachu (lépe řečeno v Duryňském lese), kterému vévodí majestátný hrad Wartburg, ale i výroba oblíbených vozů stejnojmenné značky.
...
Rozbité lesní cesty Wartburgy se svým dlouhozdvihovým pérováním, velkou světlou výškou a pověstnou robustností doslova přeletěly.
...
Pro vítězství si jel Krupa, těsně sledován Čubrikovem a Havlem. Na dalších dvou místech byly tovární Wartburgy, pilotované velmi rychlým Niebergallem a Culmbacherem, Hubáček byl šestý.

Výsledky:
1.Krupa-Miostkowski, PLR, R 17 Gordini, 2.Čubrikov-Kirov, BLR, R 17 Gordini, 3.Havel-Kvaizar, ČSSR, Škoda 120 S, 4.Niebergall-Fromman, 5.Culmbacher-Haertwich, 6.Hellmann-Mueller, všichni NDR, Wartburg 353, 7.Hubáček-ing.Minářík, ČSSR, Renault Alpine, 8.Blahna-Hlávka, ČSSR, Škoda 120 S, 9.Griogeriew-Jewilew, SSSR, Moskvič 412, 10.Brum-Kolomiets, SSSR, Moskvič 412, 23.Vopička-Stehlík, ČSSR, Wartburg 353.

-Min-
(SM 46/75)


MISTŘI SEZÓNY 1975
A2-1000 cm 3

1. Karel Trojan - Pavel Šlemín
2. Karel Vopička - Karel Stehlík
3. Ladislav Křeček - Václav Trojan
(SM 52/75)

XI. RALLYE ŠUMAVA
...
Posádky Mach-Kloc, Dřevo-Krejčí, Trojan-Šlemín i Lžičář-Motlík nadále suverénně panují ve svých třídách.
...
Výsledky: A2-1000 cm³: 1.K.Trojan-P.Šlemín, 2.ing.Šolar-M-Šolar, 3.K.Vopička-V.Kroček, všichni Wartburg
Dalibor Janek
(SM 13/76)


RALLYE TEPLICE
...
Na druhej strane nebolo málo tých, ktorým sa v Tepliciach nedarilo. Tak Císař so Schovánkom zlomili ojnicu, K.Trojanovi so Šlemínom stratil motor ich Wartburgu výkon už po prvej RS, Šolarovci, tiež na Wartburgu, havarovali, Sirotkovi s Hubeným sa na F 127 propálil piest a s ním aj vidina víťazstva a Bystriansky s Goldbergerom po salte asi v 100 km/h dopadli znovu na kolesá a odnieslo to iba auto.
Výsledky: A2-1000: 1. Krumpholc-Krumpholc, 2. Vopička-Kroček, obaja W353, 3. MUDr. Tuč-Malásek, Fiat 127.
J. Goldberger
(SM 19/76)


FIASKO FAVORITŮ
Rallye Akropolis: 1. Kallström-Andersson, Švéd., Datsun, 2. "Siroco"-Andriopoulos, Řecko, Renault Alpine, 3. Mehta-Liddon, Ind.-Brit., Datsun, 4. Moschous-Arvanitakis, Řecko, Alfa Romeo, 5. Russling-Weiss, Rak. Opel Ascona, 6. Brundza-Girdauskas, SSSR, Lada, 7. Papadamandiou-Tsavos, Řecko, BMW, 8. Schirnhofer-Gottlieb, Rak., VW Käfer, 9. Rausch-Fellbaumová, BMW, 10. Niebergall-Fromann, NDR, Wartburg.
(SM 24/76)
Niebergall-Frommann na startu do Rallye Akropolis 1976

Z DENÍKU JOHNA HAUGLANDA
...
Na startu byl kompletní tým Lancia se třemi vozy, Opel se dvěma, rovněž Toyota a Datsun se dvěma, tři vozy vyslala Lada a Wartburg. Dále spousta soukromých vozů. Celkem odstartovalo 120 vozů.
...
Váš John Haugland
(SM 39/76)


PO LÉTECH KÄLLSTRÖM
...
Nesmíme zapomenout ani na šesté a desáté místo: získali je naši známí Brundza-Girdauskas (Lada 1500) a Niebergall-Fromann (Wartburg 353). Nestálo by za to zkusit v Řecku příští rok štěstí se škodovkami?
Ing. J. Široký
(SM 46/76)


Z Rallye Škoda 1976
...
   Devátá skupina, to jsou většinou trabanty a wartburgy. Dýmu je více, motory prskají a bzučí. Divák neříká nic. Až teprve když posádka Píša - Kollman na obrátce narazila do sloupu, probudil se zájem. Byla tam naštěstí ochranná pneumatika, takže náraz vůz mnoho nepoškodil a posádce se nestalo nic. Vyběhla rychle ven, zjistit, co se dá napravit. Jenže guma byla úplně prázdná a u poloosy utržené rameno. Beznadějná situace. Wartburg byl odtažen stranou. První havarovaný automobil je vyřazen. Další wartburg ing. Šolara se poškodil o svodidlo, má ale štěstí. Jede dál. Konečně si tedy divák, trochu nespravedlivý divák, přicházel na své a zbystřila se pozornost v hledišti.
...
Opravdu náročná soutěž. Listujeme ve startovní listině. ... A ještě dvě havárie před šestou rychlostní zkouškou stihly posádky vozů 174 Paris - Schmidt z NDR a 195 Meischner - Riedel rovněž z NDR.
Úryvek z knihy Rallye Škoda od Jar. Kaláta a kol.
1978


RAC - opět Ford
...
Konečná tabulka MS značek:
1. Lancia 112 b., 2. Opel 57, 3. Ford 47, 4. Saab 42, 5. Datsun 39, 6. Toyota 35, 7, Fiat 32, 8. Peugeot 31 9. Alpine 27, 10. Mitsubishi 20, 11. Porsche 15, 14.-15. Renault a Lada po 6, 16.-17. BMW a Volvo po 4, 18.-19. Volkswagen a Mazda po 3, 20. Triumph 2, 21. Wartburg 1 b.
az
(SM 52/76)


Projížďka zámeckým parkem
aneb RAC Lombard Rallye
Počtem návštěvníků i svým významem je to největší automobilový podnik na světě. Zapomeňte na Velkou cenu Anglie formule 1 v Silverstonu se 60 000 diváky. Letošní RAC Rallye sledovalo více než 2 milióny diváků. Je nejen Mekkou fanoušků automobilového sportu, ale zároveň poutním místem nejlepších soutěžáků na světě.
...
Dvojice Blomqvist - Saab i letos, jako ostatně každý rok, předvedla jízdu popírající veškeré fyzikální zákony. Spolujezdec Hans Sylvan (hrdinstvím podobný našemu P.Šlemínovi - spolujezdci K.Trojana) nevěřil v cíli svým očím - dojeli bez jediného kotrmelce, neporazili žádný strom, vůz byl bez škrábnutí.
...
Věřme, že příští rok se v Bathu nesejdou jenom týmy z Eisenachu a Varšavy, ale že opět přibude Mladá Boleslav, jejíž tým zde v roce 1975 předvedl stoprocentně své kvality.
A.Neubauer
(SM 8/77)
XXII. Rallye Šumava
...


POHROMA WARTBURGŮ
 
Poprvé s Wartburgem startoval na Šumavě Mir. Čáslavka. Proslýchalo se, že už před startem si objednal novou karosérii. Prozíravě, jak se ukázalo.
(SM 12/77)
 Už pár týdnů před soutěží proskakovaly zprávy o výkonném továrním Wartburgu, který přátelé z Eisenachu zapůjčili ASK Stavby Praha. Tuze sympatické gesto a důkaz dobrých, léta trvajících vztahů. Stroj s objemem 1120 cm³ a výkonem takřka 74 kW (100 k) měl řídit J.Mach. Po letitém návyku na Fiaty si však nemohl zvyknout a do vozu usedl další expert na přední pohon - M.Čáslavka. Do sbírání prvních zkušeností se mu připletl strom. Něco velmi podobného potkalo také K.Trojana s dalším Wartburgem ve třídě A2-1000 cm³ - tím vyšly dosti naprázdno ambice týmu ASK Praha. Neuspěli ani další jezdci s Wartburgy a nejlepší je Vopička až na 4. místě ve třídě, za ním je Krumpholc...
D. Janek
(SM 10/77)
DRÁTĚNKY a TEPLICE
Teplické hospodyňky budou na letošní Rallye Teplice ještě dlouho vzpomínat. Na tuto soutěž budeme ostatně vzpomínat všichni, ale pro domácí paní byla přece jen ještě více mimořádná. Nebudou teď mít čím mýt nádobí. V širokém okolí Teplic jsou beznadějně vyprodány drátěnky. Namísto použití v kuchyňských dřezech našla své působiště v tlumičích a výfukových rourách soutěžních vozů. Co drátěnka, to 3/4 decibelu dolů.
...
Šestá vložka přinesla i kuriózní havárii. Posádka Píša-Moudrý z pražské Mototechny se nevešla v nájezdu do pravé vracečky a cestou do lesa "sestřelila" osvětlovací vůz Čs. televize. Wartburg bude potřebovat hodně práce, aby mohl jezdit, Polyma je téměř neznatelně škrábnuta na rámu. Zřejmě se setkali nerovní soupeři. Přesto ale měl řidič osvětlovacího vozu hodně práce s tím, aby se dostal zpět na silnici.
Výsledky Rallye Teplice:
A2/1000: 1. Trojan-Šlemín
-BA-
(SM 18/77)

TRUMFY Z TATER
 
Ani s robustním Wartburgem nelze projet telegrafním "dvojákem". Na okruhu Rallye Tatry v Popradu to vyzkoušel jezdec NDR Niebergall.
(SM 40/77)
 
Lustry v hotelové hale Gerlachu jsou mdlé a bledé ve srovnání s leskem hvězd, které se pod nimi pohybují. Žoviální a kyprý Maďar Ferjáncz, elegantní Litevec Brundza se svou nerozlučnou polovinou - drobným Brumem, cikánsky kudrnatý s uhrančivým pohledem Bulhar Petkov, nejlepší přítel "dědka" Hlávky - Sovět Titov se svým jezdcem Agiševem, který umí čarovat s Moskvičem, eisenašská jednička na Wartburgu-Niebergall, Rumuni, Poláci a pochopitelně českoslovenští jezdci.
...
Prologem soutěže byla čtyři kola na okruhu městem.
...
Oživení v sále vyvolala nejlepší posádka NDR Niebergall-Frommann, která už v 2. kole okruhu přihodila na váhu k bulharskému šrotu i svého Wartburga.
D. Janek  
(SM 42/77)  


Rallye Tatry 77
...
PŘEJÍMKA A START
...
Viděli jsme zde téměř všechny hvězdy socialistického soutěžního sportu. ... Niebergall, Krügel (NDR),...
Překvapením byla havárie reprezentanta NDR Niebergalla, která ho vyřadila z další soutěže.
...
Jan Javůrek
(Motoristická současnost 12/77)
XX. Wartburg Rallye 1977
...
Kromě národního družstva startoval na Wartburgu už tradičně Autosportklub Stavby Praha, jehož družební styky s NDR jsou velmi úzké. Někteří jezdci ASK se prezentovali dobrými výkony. Trojan-Šlemín byli dokonce vynikající. Škoda, že Dřevo s Palivcem museli spravovat elektriku, která je zlobila. Měli ve voze nový výkonný motor, zapůjčený v Eisenachu, a zdálo se, že Dřevo se při prvním startu slibně sbližuje s Wartburgem. Mezi záplavou domácích Wartburgů si svůj kus práce odvedli i Vopička-Samec a Krumpholc s Hoškem.
...
Výsledky: 1. Kvaizar-Kotek, 2. Pavlík-Gottfried, oba ČSSR, oba Š 130, 3. Girdauskas-Girdauskas, SSSR, Lada 1600, 4. Niebergall-Frommann, NDR, Wartburg, 5. Agišev-Titov, Moskvič, 5. Ohu-Diener, oba SSSR, Lada 1600, 7. Heimbürger-Weitz, 8. Dyballa-Zimmermann, oba NDR, 9. Trojan-Šlemín, ČSSR, 10. Krügel-Krügel, NDR, všichni Wartburg.
D. Janek
(SM 45/77)


KOŠICKÁ NOC
Již dlouho nepamatuje mistrovská soutěž, aby se v cíli setkaly všechny tovární škodovky, které odstartovaly. Na 550 kilometrech Rallye Košice, předposledního mistrovského klání se to stalo. Mezi 88 posádkami na startu chyběli již někteří mistři. Kvaizar se připravoval na RAC Rallye, Dřevo nakonec z váhání mezi Trabantem a Wartburgem nepřijel ani s jedním.
...
Ještě před přejímkou se Trajboldovi podařilo poškodit levý brzdový kotouč, když zkoušel sílu řetězu před hotelem. Pestrý pátek měl i Píša, jenž vyklepával na Wartburgu to, co mechanici pomačkali, když odjeli na novou rychlostní zkoušku na dálnici "zahřát auto". Dohřáli však pouze svého šéfa, protože během pár okamžiků byl vůz o nějaký ten centimetr nižší.
...
Žipov, cíl páté rychlostní zkoušky, je maturitou technických schopností posádek Wartburgů. První skřípe do cíle Trojan, který po delší odmlce opět vyzkoušel pevnost eisenašské konstrukce v rychlé pravé zatáčce, předposlední před cílem zkoušky. Navíc začal zlobit motor a tak se ve světle baterky nejen rovnají plechy, ale i domlouvá tříválci. Za cílem zkoušky brzdí také Vopička a mění alternátor. Celá operace netrvá víc než několik minut a vůz opět vyráží.
...
L.Bárta
(SM 47/77)
Valašská zima
...
Rychlostní zkouška Loučka-Vizovice začínala dvoukilometrovým stoupáním, na jehož ledě se chodec neudržel. Následující levá a pravá zatáčka a zbývajících 50 metrů stoupání se staly hororem. Pořadatelé, se začnou dávkou smyslu pro sport (a snad i pro humor), inkriminovaný úsek nechali v původním stavu; žádné sypání ani solení. Nejlépe na tom byly vozy Škoda, díky koncepci "všechno vzadu". "Klasické" Žiguli používaly pytle s pískem nebo spolujezdce v zavazadlovém prostoru, kvůli přitížení zadní nápravy. Nejhůře na tom byly vozy s předním pohonem. Dosvědčit by to mohl Pavel Šlemín, spolujezdec Trojanův, který strávil skleněnou horu ležíc na přední kapotě.
Výsledky:
A2-1000 cm³: 1. Ing. L.Přikryl-P.Trčala, Š 100, 2. B.Malásek-dr. J.Tuč, Fiat 127, 3. K.Trojan-P.Šlemín, W 353.
D.Janek
(SM 51/77)

LEDOVÉ LOUČENÍ
RALLYE VALAŠSKÁ ZIMA
...
A ostatní? Trabanty a Wartburgy byly bity již svou koncepcí a ztrácely ve stoupavých partiích.
...
Luboš Bárta
(Motoristická současnost 2/78)


LEO PAVLÍK - LÉTAJÍCÍ CHOD
(XIII. Rallye Šumava)
...
V litrech byly vyloženě smolné Wartburgy. Vopička, který měl patřit k nejrychlejším, se střetl s bezohledně neopatrným civilem a zdemoloval vůz. Krumpholc odpadl na převodovku, Trojan dostal od vítězného Maláska (Fiat 127) téměř šest minut!
L.Bárta
(SM 12/78)


NEPODAŘENÝ START

Osmnáctý ročník Pneumant rallye (NDR) zahajoval letošní seriál automobilových soutěží o Pohár míru a přátelství.
...
První část soutěže se započítávala do domácího mistrovství a tak ve startovním poli byla celá plejáda Wartburgů a Trabantů.
...
Naše smůla začala po třetí rychlostní zkoušce. Dvojice Trojan-ing. Turek na voze Wartburg 353, která byla zařazena jako pátá do reprezentačního družstva, musela vzdát pro požár v motorovém prostoru.
...

VÝSLEDKY: 1. Agišev-Titov (SSSR) Moskvič 1600, 2. Císař-Soukup (ČSSR) Š 130 RS, 3. Ohu-Diener (SSSR) Lada 1600, 4. Beyer-Weigel (NDR) W 353, ...
Družstva: 1. SSSR, 2. NDR
J.Javůrek
(SM 18/78)


VYNIKAJÍCÍ TEPLICE

...
Vskutku horké chvilky prožívá Trojan (Šlemín). Po požáru na Pneumant Rallye chytá Wartburg opět, tentokrát kabely ve sloupku, přičemž shoří i alternátor. Do konce soutěže 10x mění akumulátor, navíc prorazil čelistník brzdy a musel zaslepit trubku. Kuriózní věci.
...

Výsledky: A2-1000 cm³: 1. Jatel-Šmilek, Š 100, 2. Šolar-Kroček, W 353, 3. Facek-Hájek, Fiat 127.
D.Janek
(SM 19/78)


 
Soutěžní jezdec Karel Vopička po těžké havárii na Rallye Šumava zatím nestartuje a věnuje se dvoudobým strojům jako manager a mechanik. Dělá to výborně!
(SM 20/78)
 


UTOPENÁ SOUTĚŽ

Podobně, jako účastníci Rallye Plzeň, si musel připadat snad jen Noe.
...
Mezi cílem a stopkou třetí rychlostní zkoušky krouží v hodinách Trojan se Šlemínem a nepoškozený vůz zastavuje v poli nedaleko od silnice. "Viděl jsem prima bahňáka, jmenoval se Šlemín", vyprávěl ráno vedoucí AMK Praha 3 František Vojta. Wartburg zapadlý po nápravy, posádka po pás, nečetní pomahači z řad diváků k nerozeznání jeden od druhého. Tu větší, tu menší koule bláta.
...
L.Bárta
(SM 20/78)


RALLYE ČESKÝ KRUMLOV
Výsledky: A2/1000 cm³: 1. K.Trojan-Šlemín, Wartburg.
L.Bárta
(SM 24/78)


vítěz je Šedivý
(Rallye Škoda 1978)
 
Wartburg je vůz nadmíru spolehlivý. Dalším důkazem je start těchto vozů na Rallye Škoda - pět Wartburgů na startu, pět v cíli.
(SM 29/78)
 


...
Tři hvězdičky zaslouží Rakušané Osterer-Binder na Opelu GTE, Švédové Sjunning-Andersson, Opel Kadett, tovární posádky z Eisenachu Härtwich-Wills a Heimbürger-Weitz, jejichž Wartburgy jsou ověnčeny úspěšně absolvovanou Akropolis rallye.
...

VÝSLEDKY: 1. ing. J.Šedivý-J.Janeček, 2. Vl.Havel-M.Wohanka, všichni ČSSR, Š 130 RS, 3. B.Sjunning-H.Andersson, Finsko, Opel Kadett, 4. K.Žahour-J.Bujárek, 5. T.Hank-A.Neubauer, 6. ing. Pech-Fr.Hlávka, 7. L.Křeček-J.Ginsl, 8. C.Pacala-J.Jantošík, všichni Š 130 RS, 9. J.Srnský-M.Týce, VAZ 21011, všichni ČSSR, 10. D.Heimbürger-R.Weitz, NDR, Wartburg.
Vítězové jednotlivých tříd: A2-1000 cm³: E.Haertwich-A.Wills, NDR, Wartburg, A2-1150 cm³: D.Heimbürger-R.Weitz, NDR, Wartburg.
Značková družstva: 1. Wartburg

D.Janek
(SM 29/78)


RALLYE ŠKODA '78
Heimbürger-Weitz

Pět na startu - pět v cíli! To platí o vozech Wartburg, které se zúčastnily letošního ročníku Rallye Škoda. Jejich družstvo, které se skládalo z továrních posádek AWE Eisenach Heimbürger-Weitz a Härtwich-Wills a našich soutěžních dvojic Trojan-Šlemín a Dřevo-Palivec zvítězilo v soutěži továrních týmů, když jako jediné soutěž dokončilo v započitatelném, ba dokonce v plném počtu vozů! Posádka Heimbürger-Weitz získala na Rallye Škoda také mistrovské body za desáté místo v absolutní klasifikaci.
-bar
(Motoristická současnost 9/78)


SMŮLA NA POKRAČOVÁNÍ
(závody na okruhu v polské Toruni)

Výsledky: Cestovní vozy: 1. V.Vajšvila, 2. V.Bogatyrev, oba VAZ, SSSR, 3. ing. J.Michl, 4. Vl.Tomášek, oba Š 130 RS, ČSSR, ..., 9. S.Sonntag, Wartburg, NDR, 10. A.Nagy, VAZ, Maďarsko.
D.Janek
(SM 39/78)


RALLYE KOŠICE
...
Sivík vyhrál suverénne triedu A5 a zopakoval si tohtoročné víťazstvá pred Červeným, Štěpánkom a Bystrianskym, kým veľký konkurent Hank nedošiel ani do prvej RS. Podobne ako Sivík si počínal v "tisíckach" Trojan so Šlemínom.
...
Výsledky - A2 do 1000 cm³: 1. Trojan-Šlemín, W 353, 2. Dítě-Hendl, Š 100, 3. Jatel-Šmílek, Š 100 L.
(SM 39/78)


WATERLOO LEŽÍ POD TATRAMI
JUBILEJNÍ X. ROČNÍK RALLYE TATRY 1050 km DLOUHÁ TRAŤ S 32 RYCHLOSTNÍMI ZKOUŠKAMI TVRDÉ JÍZDNÍ PRŮMĚRY - MNOHO ŠOTOLINY 93 STARTUJÍCÍCH - POUHÝCH 7 V CÍLI!

...
Rozbité 'nýtovačky' na rychlostních zkouškách však hrozily smutným osudem subtilním stotřicítkám. Větší naděje měli Sověti na Ladách a zejména jezdci NDR na wartburcích a trabantech, kterým rozbitý povrch vysloveně dělal dobře.
...

VAŽECKÉ OVCE NEDOJÍ
říkala nám tetka, která nesla nahoru na salaš svačinu. Byla jediná, kdo se v době stanovené pro průjezd prvního vozu rychlostní zkouškou 31 pohyboval po trati. Až po hodině jsme se dočkali prvního vozu, Wartburgu Heimbürgera a Weitze. Za dalších 20 minut Sověti Rejmanis-Zvingevič, pak Fiat 125p, opět Wartburgy, tentokráte dva za sebou. Švéd Brit, jediní Čechoslováci v soutěži Žahour s Bujárkem, a zase dva trabanti. Jezdci z NDR jsou nyní v početní převaze.
...

Sedm statečných:
1. Rejmanis-Zvingevič (SSSR) Lada, 2. Žahour-Bujárek (ČSSR) Š 130, 3. Britt-Johansson (Šv.) Ford Escort, 4. Heimbürger-Weitz (NDR) W 353, 5. Radecki-Bidziňski (Polsko) Fiat 125p, 6. Beyer-Karsten (NDR) W 353, 7. Fischer-Wolf (NDR) Trabant.

D. Janek
(SM 40/78)


MISTROVSKÉ JESENÍKY
...
V přesně stejné situaci byl Trojanův bratr Karel se spolujezdcem Šlemínem (A2-1000 cm³). Bodový zisk z předešlých soutěží je zachránil, víc než 3. místo by v Jeseníkách neujeli. Už několik dní měl Karel pletky s nemocí, a obětavě jel i když byl značně zesláblý.
...

Výsledky: A2-1000 cm³: 1. Zeman-Bartoň, Š 100, 2. Malásek-Dr. Tuč, Fiat 127, 3. K.Trojan-Šlemín, W 353.
-dj-
(SM 43/78)


Rallye Wartburg

V červenci letošního roku zvítězilo na Rallye Škoda v klasifikaci značkových týmů družstvo Wartburg z Automobilových závodů v Eisenachu. Dokonalá odveta se podařila týmu Škoda na XXI. Rallye Wartburg.
...
Výborný výkon podali i další letošní mistři ČSSR Trojan-Šlemín na velmi opotřebovaném litrovém Wartburgu. Také oni během soutěže dvakrát opustili nedobrovolně trať. Poprvé mohli pokračovat jen díky své opravářské zručnosti a vysoké odbornosti doprovodu. Ulomené rameno řízení bylo vyměněno v rekordní době. Druhé "odejítí" bylo doprovázeno notnou dávkou štěstí. Trojan se vrátil z lesa s doslova odřenými boky, když projel mezi dvěma stromy, které (jak bylo dodatečně proměřeno) byly od sebe vzdáleny přesně tolik, kolik činí šířka Wartburgu. Třetím v týmu Staveb byli Šolar-Kroček na voze Wartburg 1100 cm³. Ing. Šolar tentokrát vynechal krizové situace a spolehlivě dovedl vůz do cíle. Oba Wartburgy našich jezdců však vykazují - ve srovnání s továrními vozy této značky - očividně menší výkon, ačkoliv jsou občas také v péči ladičů z Eisenachu. Tím více je nutno ocenit výkon obou našich posádek.

V cíli soutěže bylo klasifikováno celkem 33 posádek:
1. Blahna-ing. Raichl, Š 130 RS, 2. ing. Šedivý-Janeček, Š 130 RS, 3. Heimbürger-Weitz, NDR, Wartburg 353 WR, 4. Härtwich-Wills, NDR, Wartburg 353 WR, 5. Trajbold-Trajboldová, Š 130 RS, 6. Pech-Hlávka, Š 130 RS, 10. Trojan-Šlemín, Wartburg 353 (druzí ve třídě do 1000 cm³), 17. Šolar-Kroček, Wartburg 353 (pátí ve třídě do 1150 cm³).

Ing. Z. Turek
(SM 47/78)


 
I Wartburg zuby nehty hájí dobré prodejní pozice ve Velké Británii; proto na RAC Rallye přihlásil čtyři vozy - dvě A-jedničky a dvě A-dvojky.

Soutěžní jezdec ASK Stavby Praha - ing. Václav Šolar - prožívá se svým Wartburgem roztodivně divoké situace. Kolegové mu proto přezdívají "Vašek rozparovač".
(SM 47/78)
 
Hrdí ano, spokojeni ne!
...
Sověti umí na sněhu, pořádají tedy "pro sebe" Rallye Ruská zima; vozy z NDR jsou proslulé svou trvanlivostí a robustností, proto se Pneumant, či Wartburg rallye, jedou přes díry.
...
D. Janek
(SM 4/79)


 
Ing. Václav Šolar startoval na Rallye Šumava poprvé s čerstvě zapůjčenou tovární jedenáctistovkou Wartburg. Vůz byl však unaven absolvováním RAC Rallye a "odešla" mu spojka.
(SM 9/79)
 
PREMIÉRA NA ŠUMAVSKÉM LEDĚ
...
O stupínek výše - ve třídě 1000 cm³ - se bil Karel Trojan (Wartburg 353) se Zemanem (Š 100) a Maláskem (Fiat 127). Kupodivu namalovali "urputní" soupeři mnohaletému mistru třídy na záda "trojku". Sekundové rozdíly mezi první trojicí svědčí o nelítostném klání tří značek.
...
Výsledky:
A2-1000 cm³: 1. Zeman-Bartoň, Š 100, 2. Malásek-dr.Tuč, F 127,
-5 s, 3. Trojan-Šlemín, W 353, -7 s.

Jan Javůrek
(Motoristická současnost 4/79)


VE TŘECH - DRUZÍ
Rallye Sachsenring se jezdí už hodně dlouho, letos to byl už 23. ročník. Startuje se ve Zwickau a v pozadí soutěže je všudypřítomně ukryt výrobce populárních Trabantů.
...
Nestartoval nikdo z AZNP, které se stále ještě potýkají se zaujetím definitivního stanoviska ke sportu, plnou šanci tedy dostali svazarmovští jezdci: Císař-Kožíšek, ing.Pech-Gottfried, bratři Mahrové, Trojan-Šlemín a manželé Trajboldovi.
Postavit celou soutěž tak, aby vyhrál Trabant, nelze - je však možné postavit pro Trabanty gymkhánu. Tou také soutěž začínala. Malé, krátké a obratné Trabanty řádily, ostatní vozy se s nechutí a obtížemi proplétaly lesem kuželek. Vytáčet jedničku studeného čtyřdobého motoru, který právě vyjel z uzavřeného parkoviště, by také nemuselo skončit dobře.
...
Po první etapě konstatoval Honza (Trajbold, Š 130 RS) jako jezdec: "Dokud točím stotřicítku do 7000 1/min, tak jsme na trati stejně rychlí. Chci-li ho předjet nebo se mu vzdálit, musím pořádně zatáhnout!" I Olda Gottfried, Pechův spolujezdec (Š 130 RS), byl s výkonem Trabanta spokojen. Nechával se "vodit" po trati místními hvězdami, posádkou Galle-Kiesling. Za každou časovou kontrolu jim sliboval pivo. Spíše z legrace, časovek totiž bylo 35!
Jsme-li v první etapě, jsme také ve chvílích smůly čs. týmu. V NDR ctěná a uznávaná posádka Trojan-Šlemín, nedávní absolutní vítězové Wittemberg rallye, spravovala v rychlostní zkoušce vypadlý hnací hřídel kola. Za 29 minut byli hotovi a jeli dál. Do vyloučení pro překročení časového limitu chyběla minuta. Potom se kousl motor...
...
V polovině soutěže vedli domácí Heimbürger-Weitz na Wartburgu před sovětskou dvojicí Rayde-Waldek na Ladě 1600. Následoval Agišev-Smirnov (Moskvič), ing.Pech-Gottfried (Š 130 RS), Krügelové (Wartburg), Císař-Kožíšek a Trajboldovi (obě posádky Š 130 RS). Mezi prvními 7 posádkami byl rozdíl pouhých 56 sekund a kterákoliv sprintetapa s minutovým přídělem mohla pořadí obrátit. To byl ovšem teoretický předpoklad: jak jezdci NDR, tak Sověti byli připraveni, jako kdyby šlo o Safari. Zcela přepracované zadní zavěšení Lad bylo překvapením ze strany Sovětů, s ještě větší bombou přišel Eisenach. Důsledně odlehčené vozy Wartburg (lehké kapoty z hliníkového plechu, laminátové blatníky včetně celého předku i s nárazníkem, lehká boční skla dveří) zhubly o 70 až 80 kg. Vůz připravený k soutěži, včetně bezpečnostní klece, ochranných plechů, hasícího zařízení, přídavných světel a další soutěžní výbavy, má hmotnost 950 kg. Jedenáctistovkové motory disponují výkonem 81 kW! A tak novinář z pravlasti českých Stratosů se s nostalgickým smutkem dívá na dobrý soutěžní vůz, odvozený od série a relativně levný. Přesně to, co nám chybí a v budoucnu zřejmě i bude chybět. Na smutky neměly čas ani náladu tři posádky, které nám zbyly ve hře. Jet rovnocenně se Sověty a s takto upravenými Wartburgy - navíc na domácí půdě - znamenalo jet celým srdcem a vším uměním.
Výsledky: 1. Heimbürger-Weitz, NDR, W 353, 2. Rayde-Waldek, SSSR, Lada 1600, 3. Ing.Pech-Gottfried, ČSSR, Š 130 RS, 4. Agišev-Smirnov, 5. Kaverin-Neumann, oba Moskvič, SSSR, Krügel-Krügel, NDR, W 353, 7. Císař-Kožíšek, 8. manželé Trajboldovi, oba ČSSR, Š 130 RS, 9. Soots-Putmaker, SSSR, Lada 1600, 10. Galle-Kiessling, NDR, Trabant!!!, 30. Samec-Porsch, 37. Polák-Vondráček, oba ČSSR, Trabant.
Družstva: 1: SSSR, 2. ČSSR, 3. NDR, 4. Maďarsko, 5. Polsko, 6. Rumunsko.

Heimbürger při slalomu
Vítězové Heimbürger-Weitz při "rozcvičce" na gymkháně těsně po startu.
D. Janek
(SM 20/79)


26. Rallye Acropolis
...
Byly zde i posádky NDR (již tradiční účast na vozech Wartburg a Trabant) a RLR (Dacia 1300).
...
Jan Javůrek
(Motoristická současnost 10/79)COMEBACK TICHÉHO NORA

(RALLYE ŠKODA 1979)
1420 km dlouhá trať rozdělená do dvou etap, z nichž každá se jela dvakrát 44 rychlostních zkoušek na všech druzích povrchu 87 vozů na startu, z toho 40 ze zahraničí 39 vozů v cíli, z toho 17 posádek československých a 22 ze zahraničí
Výsledky:
Národní družstva: 1. Norsko, 2. Švédsko, 3. NDR
Z továrních družstev dojel pouze tým Wartburgů z NDR.
Rallye Škoda '79
Pohár za vítězství v družstvech se může do Eisenachu posílat poštou už před soutěží. Tři tovární Wartburgy vždy dojedou. Letos měl smůlu jen Heimbürger, jemuž se poškodil motor už na okruhu.

D. Janek
(SM 29/79)
XXII. Rallye Wartburg
Tradiční termín Rallye Wartburg na konci října dává příležitost našim automobilovým jezdcům po skončení domácí mistrovské sezóny "svézt se" ještě jednou na náročné, dokonale organizované a dobře obsazené soutěži.
...
Ve třídě do 600 cm³ startovali na Trabantu Samec-Ing.Polák, ve třídě do 1000 cm³ byly dva Wartburgy obsazené K. Trojanem se Šlemínem a Jarolímkem s Hadrávkem, ...
Mezi servisní doprovod se brzy po startu zařadila i posádka Trojan-Šlemín, která byla ze soutěže vyloučena spolu s dalšími 21 vozy pro překročení rychlostního limitu v uzavřené osadě.
...
Také Wartburg Jarolímka odpadl pro utržení závěsu předního kola.
...
Výsledky:
1. Stawowiak-Rozanski, PLR, Polonez, 2. Haertwich-Wills, NDR, Wartburg, 3. Trajbold-Charouz, ČSSR, Š 130 RS, 4. Blahna-Reichl, ČSSR, Š 130 RS, 5. Weiss-Weiss, NDR, Lada 1600, 6. Krügel-Krügel, NDR, Wartburg.
ing. Zd. Turek
(SM 49/79)


SMŮLA NAKONEC
V poslední mistrovské soutěži loňské sezóny Rallye Sigma Jeseníky startovala také posádka Autosportklubu Stavby Praha ing. Václav Šolar-Václav Hadrávek. Jejich tovární vůz Wartburg 353 s objemem motoru 1150 cm³ však do cíle soutěže nedojel. Již na druhé rychlostní zkoušce postihla posádku havárie, jejíž výsledky vidíte na našich snímcích. Wartburg následkem nárazu dostal vzhled i rozměry Trabanta (foto 1). K tomu určitě přispěly speciální vylehčené a téměř "delikátní" díly vozu, které utrpěly nejvíce. Tento tovární vůz má totiž celou přední (2) i zadní (3) část ze skelných laminátů, obě kapoty i střecha jsou vyrobeny z hliníkového plechu. Na krkolomnou havárii nejvíce doplatila levá část vozu, o čemž svědčí i uražené kliky předních i zadních levých dveří. Taková smůla na konci sezóny mrzí nejvíce!
Vašek-rozparovač
Jan Javůrek
(Motoristická současnost 2/1980)

Ruská zima 1979
...
Trať vedla na severovýchod od Moskvy, přes Zagorsk směrem na Jaroslav, vesměs po zasněžených cestách, místy uježděných na souvislý zledovatělý povrch. V nočních hodinách dosáhla teplota -28°C, tedy skutečně ruská zima.
...
Na prvních místech v konečné absolutní klasifikaci, bez ohledu na objemové třídy, byly vesměs sovětské posádky. Zvítězili Golcov-Štin na Moskviči před dvojicemi Antropov-Brum a Kozyrčikov-Titov na vozech VAZ 1600. Následovali Yunpuu-Timusk, Ganin-Vunn a bratři Bolšikové. Teprve na 10. místě skončila první zahraniční posádka Heimbürger-Weitz z NDR na Wartburgu, na 12. místě pak reprezentanti BLR Petkov-Gurlev na VAZ 1600.
...
V klasifikaci národních týmů bylo pořadí:
1. SSSR, 2. NDR, 3. BLR, 4. ČSSR, 5. PLR, 6. MLR, 7. RSR
Ing. Zd. Turek
(SM 3/80)
Šumava bez sněhu
...
Smůlu měla posádka na 3.místě, K.Trojan se Šlemínem, kteří s Wartburgem dokazovali, že mají na rovnocenný souboj s vozy Š110R. Z popředí je odsunula výměna hnacího hřídele, kvůli které "chytili" v ČK. Za to jsou bohatší o zkušenost, že diferenciál s omezenou svorností, s nímž startovali poprvé, je výbornou věcí, příliš však namáhá hřídele kol.
...
A2-1150cm³: 1. Zelený-Hendl, 2. Polívka-Palivec, oba Š 110 R, 3. Trojan-Šlemín, Wartburg 353
D. Janek
(SM 8/80)


Jubilejní Rallye Šumava
(1980)
...
Ve skupině A2-1150 cm³ předváděl vynikající výkon K. Trojan se svým spolujezdcem Šlemínem (W 353). Jeho rychlou jízdu zpomalil příkop, po jehož projetí musel použít služeb svého servisu. Rekordně rychle provedená oprava vozu sice umožnila pokračovat dále, ale již na třetím místě. Trojan totiž ztratil v časové kontrole 2 minuty.
Výsledky:
A2-1150:
1. Zelený-Hendl, 2. Polívka-Palivec (oba Š 110 Coupé), 3. K.Trojan-Šlemín (W 353).
Jan Javůrek
(Motoristická současnost 4/1980)


20. Pneumant Rallye
Výsledky
1. Blahna-Schovánek, ČSSR, Š 130 RS, 2. Yunpuu-Timusk, 3. Soots-Putmaker, oba SSSR, Lada 1600, 4. Ing. Šedivý-Janeček, ČSSR, Š 130 RS, 5. Jelizarov-Godunov, SSSR, Lada 1600, 6. Agišev-Neumann, SSSR, Moskvič 1600, 7. Wozowicz-Burzynski, PLR, Lada 1600, 8. Heimbürger-Weitz, NDR, Wartburg 353 W, 9. Radecki-Krzeminski, PLR, Fiat 125 p, 10. Galle-Kiessling, NDR, Trabant
Klasifikace národních družstev:
1. SSSR,
2. NDR,
3. PLR,
4. MLR.
(SM 12/80)


RALLYE PNEUMANT 1980 - lekce, která bolí
Ztratili jsme náskokPozdní probuzení naší reprezentaceObtížná je cesta nahoruUčme se od našich soupeřů
...
Trať letošní Rallye Pneumant měřila 1187 km, byla rozdělena do dvou etap a měla celkem 21 rychlostních zkoušek. Obě etapy zahajovala "místní specialita" v podobě slalomu, který mnohdy připomínal spíše hlavolam. Bylo jasné, že tak pořadatelé využívají výhody místního prostředí, neboť v NDR patří slalom k součásti téměř každé automobilové soutěže. Tento předpoklad se potvrdil hned v první etapě, kdy nejlepšího času dosáhl mezi kuželkami jezdec startující na voze Trabant.
...
Domácí družstvo složené z továrních posádek automobilek Wartburg a Trabant se chlubilo jezdci Heimbürgerem, Haertwichem, Heitzmannem, klubovým Sonntagem (všichni Wartburg 353) a Gallem (Trabant).
...
V prvních rychlostních zkouškách se rychle vše vrátilo do správných kolejí. ... Výtečně si také vedl Wozowicz, mezi těžko vysvětlitelné záhady patří vítězství domácí posádky Kmuch-Krumpe (W 353) na třetí rychlostní zkoušce, kde ing. Šedivý "dostal" osm sekund, Blahna 28, a Girdauskas 48 sekund.
...
Před startem do druhé etapy jsme mohli bilancovat. ... Pro domácí bylo senzací deváté místo Galleho na továrním Trabantu před desátým Heimbürgerem na továrním Wartburgu.
...
Reprezentační tovární posádka NDR ve složení Heitzmann-Frommann (Wartburg 353) na startu rychlostní zkoušky

Výsledky 20. Rallye Pneumant: 1. Blahna-Schovánek, ČSSR, Š 130 RS, 2. Yunpuu-Timusk, 3. Soots-Putmaker, SSSR, oba Lada 1600, 4. ing.Šedivý-Janeček, ČSSR, Š 130 RS, 5. Elizarov-Godunov, SSSR, Lada 1600, 6. Agišev-Neuman, SSSR, Moskvič 2140, 7. Wozowicz-Wozowicz, PLR, Lada 1600, 8. Heimbürger-Weitz, NDR, W 353, 9. Radiecki-Krzeminski, PLR, Fiat 125p, 10. Galle-Kiessling, NDR, Trabant.
Družstva: 1.SSSR, 2.NDR, 3.PLR, 4.MLR
Jan Javůrek
(Motoristická současnost 5/1980)

Rallye Český Krumlov
...
A jedenáctsetpadesátky? Jasné vítězství Polívky s Palivcem. Cestu ke zlatu jim ulehčila především stávkující převodovka továrního wartburgu nového dua T. Fuchs - Šabat. Druhé místo patřilo v Krumlově tedy další škodovce - posádce Zelený - Hendl a třetí wartburgu Karla Trojana. Valouškovo loňské mistrovské kupé řízené slušovickým Kašpárkem skončilo čtvrté.
...
L. Bárta
(SM 26/80)


Jubilejní X. Rallye Český Krumlov '80
...
Ve stínu "velkých" jede vyrovnaná třída A2-1150, v níž pokračoval souboj Polívka-Palivec versus Zelený-Hendl ještě urputněji. V uvedeném pořadí se také podělili o body. Trojanovi se Šlemínem, na výkonném Wartburgu, nezbylo než obsadit podruhé třetí místo.
Výsledky:
A2-1150 cm³:
1. Polívka-Palivec, 2. Zelený-Hendl, 3. Trojan-Šlemín.
Josef Böhm
(Motoristická současnost 9/1980)


Kolotoč světových automobilových rallye
RALLYE AKROPOLIS

...
Mezi startujícími byl celek SSSR, BLR, Polska a NDR. Poprvé okusili velkou soutěž i Rumuni. Chyběli pouze naši.
...
(Trať 2744 km, 56 RZ na 964 km, 148 posádek na startu, 37 v cíli.)
Jan Javůrek
(Motoristická současnost 9/1980)

Smola v Tatrách
...
Absolútne poradie:
1. Šedivý-Janeček, Š 130 RS, ČSSR, 2. Pavlík-Motl, Renault 5 Alpine, ČSSR, 3. Bolšich-Bolšich, 4. Raide-Valdek, oba Lada 21011, oba SSSR, 5. Pacala-Jantošík, Š 130 RS, ČSSR, 6. Petrov-Tonev, VAZ 21011, BLR, 7. Heimbürger-Weitz, W 353, NDR, 8. Sonntag-Karsten, W 353, NDR, 9. Žahour-Bujárek, Š 130 RS, ČSSR, 10. Schulze-van Nessen, VAZ 21011, NDR.
J. Goldberger
(SM 41/80)
Rallye Akropolis (1980)
...
Datsun, Fiat, Ford, Mercedes, Opel, Peugeot, Toyota, Trabant, Wartburg, Polonez (tentokrát ale bez loni a předloni tak úspěšných škodovek) - proč je Rallye Akropolis tak přitažlivá? Asi proto, že zachovává iluzi, že nemusí zvítězit vyloženě sprintérský vůz. Silnice jsou tak špatné, že robustnost je důležitější než temperament.
...
ing. V. Rieger
(SM 47/80)
Rallye 1000 jezer (1980)
Posádka bratří Krügerových se umístila s vozem Wartburg 353 W ve skupině A2 na druhém místě.
(z informací o Klausi-Dieteru Krügerovi z roku 1980)RALLYE SACHSENRING 1981
Letošní ročník Poháru míru a přátelství v automobilových soutěžích byl zahájen ve Zwickau v NDR, kde výrobci oblíbených Trabantů uspořádali jubilejní už 25. Rallye Sachsenring.
...
Osvědčená dvojice Trojan-Šlemín odvedla svůj dobrý standard a umístila se ve třídě Wartburgů na druhém místě, což se v NDR cení.
Absolutní pořadí:
1. Pavlík-ing. Šimek, Renault 5 Alpine, ČSSR, 2. Stawowiak-Zyszkowski, Polonez 2000, PLR, 3. Bolšich-Bolšich, VAZ 21011, SSSR, 4. Bublewicz-Pawlowski, Opel Kadett, PLR, 5. Heimbürger-Weitz, Wartburg, NDR, 6. Radecki-Kabulski, Polonez 2000, PLR, 7. Pipota-Pospíšil, Š 130 RS, ČSSR, 8. Urban-ing.Böhm, Š 130 RS, ČSSR, 9. Yunpuu-Timusk, VAZ 21011, SSSR, 10. Hideg-Kecskemeti, Lada 1600, MLR.
(SM 18/81)

Rallye 1000 jezer (1981)
Vatanenových 1000 jezer
Ari Vatanen se spolujezdcem Davidem Richardsem na Fordu Escort RS 1800 zvítězili v 31. ročníku Rallye 1000 jezer, sedmém podniku mistrovství světa v automobilových soutěžích značek a deváté části seriálu mistrovství světa jezdců.
...
Na startu nechyběly ani posádky tradičních účastníků Rallye 1000 jezer na vozech Lada, Wartburg, Trabant a Polonez.
(SM 37/81)

XXIV.Rallye WARTBURG (1981)
záběr z Rallye Wartburg 1981Po ukončení domácí sportovní sezóny se českoslovenští soutěžní jezdci tradičně zúčastnili mezinárodní Rallye Wartburg, pořádané v Eisenachu.
...
Již při tréninku způsobil olej rozlitý na vozovce jedné z rychlostních zkoušek havárii dvou našich vozů. Milan Dolák (ano, ten, který dnes jezdí s Toyotou Celica a jinými vozy-pozn. autora) s Palivcem (W353 W) zde poškodili tréninkový vůz, sami však zůstali bez úhony.


...
Reputaci škodovek zachraňovala dvojice RH Ml. Boleslav Šimek-Pačes, která dojela na 2.místě v absolutní klasifikaci za domácí posádkou Heimbürger-Weitz na voze Wartburg. Vítězná posádka je v současné době jedničkou v reprezentaci NDR a jako tovární jezdci mají domácí trať dokonale zvládnutou a jsou na ní opravdu těžko k poražení. Úspěch našich jezdců nebyl dosažen nijak snadno, jak by se podle výčtu umístění mohlo zdát. Tak například Trojan se Šlemínem na dosluhujícím voze jeli opravdu maximum a na jedné z rychlostních zkoušek byli tak rychlí, že potřebovali jet chvíli mimo vozovku. Tam však byly narovnané klády, takže do cíle této zkoušky přijeli s rozbíhavostí více než 20 cm! Výměnu ramene po této události opakoval Trojan ještě jednou. Dolák dojel do cíle jen díky dobré fyzické kondici, protože jeho vozu odešla převodovka jen několik km před cílem a oba jezdci dotlačili svůj vůz do poslední časové kontroly jen s jednominutovou ztrátou.
Výsledky:
1. Heimbürger-Weitz, NDR, Wartburg, 2. Šimek-Pačes, ČSSR, Škoda 130, 3. Trojan-Šlemín, ČSSR, 4. Sonntag-Schneider, NDR, 5. Dřevo-Hron, ČSSR, všichni Wartburg, 6. Facek-Drda, ČSSR, Lada MTX, 7. Schultze-Netzen, NDR, Lada 1600, 8. Dolák-Palivec, ČSSR, Wartburg.
Ing. Zd. Turek    
(SM 47/81)   Trojanův vůz na Šumavě '82
Trojanův vůz po Šumavě '82
Letošní úvodní soutěž mistrovství republiky Rallye Šumava přinesla smůlu také dvojici Trojan-Šlemín. Již v úvodní RZ na klatovském okruhu, který jezdci absolvovali pětkrát, posádka havarovala.

POHÁROVÝ MEZIČAS (Mecsek rallye 1982)
...
Startovalo zde pouze 6 družstev, Rumuni nepřijeli; v oslabené sestavě - 3 Trabanty a 2 Žiguli - jeli jezdci NDR, protože tovární tým s Wartburgy startoval v tu dobu na Akropolis rallye.
...
(SM 25/82)

RALLYE WARTBURG - ZÁVĚR POHÁRU
...
Trať soutěže se proti loňskému ročníku podstatně změnila. Po kritice domácích jezdců (továrního týmu Wartburg) byla vypuštěna většina rychlostních zkoušek na asfaltu a převážná část se rozhodujících úseků se tentokrát jela na šotolinovém, velmi náročném povrchu lesních cest. Tento charakter trati samozřejmě vyhovuje vozům Wartburg, které mají značnou světlost a velký zdvih pérování.
...
Na druhé rychlostní zkoušce se již rozpoutal obvyklý boj o přední pozice. Vedení se ujali Pavlík-Šimek na voze Renault 5 Alpine před Poláky Ciecierzynskim-Zyszkowskim na Polonezu 2000, nejlepší maďarskou posádkou Hideg-Kecskemeti na Ladě a domácími Heimbürgerem-Weitzem na Wartburgu.
...
Po ukončení 1. etapy bylo v soutěži toto pořadí: 1. Pavlík-Šimek, 2. Ciecierzynski-Zyszkowski, 3. Polak-Kabulski, 4. Heimbürger-Weitz, 5. Hideg-Kecskemeti, 6. Petrov-Tonev.
...
Absolutní klasifikace jednotlivců:
1. Pavlík-Šimek, ČSSR, Renault 5 Alpine, 2. Ciecierzynski-Zyszkowski, PLR, Polonez 2000, 3. Petrov-Tonev, BLR, Renault 5 Alpine, 4. Heimbürger-Weitz, NDR, Wartburg 353 WR, 5. Valoušek-Jirátko, 6. Trajbold-Palivec, oba ČSSR, Š 130 RS, 7. Yunpuu-Timusk, SSSR, Lada 1600, 8. Sonntag-Schneider, NDR, Wartburg 353 WR, 9. Szuhanyik-Choman, MLR, Lada 1600, 10. Ryiitel-Vunn, SSSR, Lada 1600
Klasifikace národních družstev:
1.ČSSR, 2. NDR, 3. SSSR, 4. BLR, 5. MLR
(SM 47/82)

Finále pod hradem Wartburg

...
25. Rallye Wartburg 1982 Malé jubileum slavila v rámci 25. ročníku Rallye Wartburg také naše posádka Karel Trojan-Pavel Šlemín. V Eisenachu startovali už podesáté, snad aby zároveň vzdali hold výrobcům vozu, se kterým dosáhli tolika významných úspěchů. Dnes už jen vzpomínají na nejúspěšnější období, kdy získali tři tituly mistra republiky ve třídě "litrů", teď se mezi třináctistovkami ani nemohou prosadit.
  "Pamatujeme takové ročníky, kdy nerozhodovaly jen erzety, protože byly ve sprintetapách časy tak našponované, že je zvládla jen dvě auta. Kolem Oberhofu bývá pěkná mlha, tam bývaly na charakteristické červené hlíně a kamenitých cestách opravdové soutěžácké lahůdky. Před pár lety se kvůli bezpečnosti sprintetapy zrušily, ale náročnost soutěže tím nijak neutrpěla. Spíš naopak - ještě nikdy jsme tady nejezdili po tak rozbitých erzetách jako tentokrát!" vzpomínali a srovnávali obhájci třetího místa z předcházejícího ročníku.
Za deset let v soutěžním wartburgu dobře poznali všechny významné rallye v NDR - pro trabanty "stavěné" úzké asfaltové cesty Sachsenring rallye, hluboký písek až bahno při Pneumant rallye či šotolinu a kamenité lesní cesty typické pro Wartburg rallye. Na tak těžké trati byli ve své kůži, i když "jediné štěstí, že se soutěž jede až na konci sezóny, v jejím úvodu bychom si takhle auto rozbíjet nechtěli . . ."
...
Petr Dufek, Petr Haura, Jiří Maršíček
(Motoristická současnost 2/1983)

RALLYE AKROPOLIS 1982
Posádka Heimbürger-Weitz se v celkové klasifikaci Rallye Akropolis umístila na 14.místě absolutně a ve třídě obsadili 1.místo.
(z rozhovoru s Dieterem Heimbürgerem z roku 1982)

 
Talentovaný jezdec ASK Stavby Praha Milan Dolák jel Rallye Příbram tak razantně, že mu při skoku na rychlostní zkoušce vypadl z Wartburga motor...
(SM 25/83)
 


Lekce pod Akropolí

...
Letos měřila 2264 km a měla 45 rychlostních zkoušek o celkové délce 837 km. Zúčastnilo se jí 120 posádek, cílem soutěže projelo pouze 36 vozů.
...
Pro úplnost je třeba uvést, že rakouská dvojice Stohl-Mödlhammer (Lada VFTS) skončila v absolutní klasifikaci na 12.místě, Heimbürger-Weitz a Krügel-Schenk (NDR) obsadili na vozech Wartburg 353 WR pěkné 26. a 28.místo. Jejich týmoví kolegové skončili na 33.místě.
Jan Javůrek
(Motoristická současnost 10/1983)


Pohár místo razítka
(Rallye Wismut 1983, NDR)

...
Ani domácí reprezentanti nezaútočili na přední pozice, ikdyž jejich wartburgy většinou ve známém prostředí dosahují vynikajících časů.
I přes zvolnění Kvaizar vyhrával jednu erzetu za druhou. Jel v naprosté pohodě a s přehledem si dojel pro vítězství. Za jeho zády pospíchala do cíle sovětská posádka Soots-Putmaker, na třetím místě překvapivě Boček-Kadlec, až čtvrtý domácí trumf Heimbürger na wartburgu.
Petr Dufek
(Motoristická současnost 1/1984)

VÝSLEDKY
Rallye Wismut (NDR) - 7.podnik PMP: 1.Kvaizar-Janeček (ČSSR - Škoda 130 RS), 2. Soots-Putmaker (SSSR - VAZ 21011), 3. Boček-Kadlec (ČSSR - Škoda 130 RS), 4. Heimbürger-Bruchman (NDR - Wartburg 353 WR), 5. Melson-Bresagg (NDR - Wartburg 353 WR).
(Motoristická současnost 12/1983)
PÍSKOVÁ SPECIALITA
V mlhavém listopadovém sobotním ránu kolem šesté hodiny stála na dvoře mezi správními budovami JZD Československo-sovětského přátelství v Chýni na okrese Praha-západ jen zelená dvanáctsettrojka. Patřila místopředsedovi AMK Svazarmu Chýně, pro tento den řediteli IV. ročníku soutěže BOAS "Pankrácká růže '83", pořádané k uctění památky národního hrdiny Julia Fučíka. Zorganizovali ji členové AMK Svazarmu JZD Chýně a svazáci-příslušníci ÚSNV č.2 Praha. O hodinu později stálo již na prostorném dvoře kolem pěti desítek osobních automobilů mnoha typů a značek. Nechyběla ani Škoda 130 RS, Renault 5, Lada 1600. Nejpočetněji však byly zastoupeny vozy Škoda, Wartburg a Trabant.
V 9.00 h vyrazila na trať první posádka a v minutových intervalech ji následovaly další. Soutěž byla rozdělena do tří samostatných etap, jejichž dílčí výsledky byly podkladem pro celkové hodnocení. Vedle běžných disciplín, jakými jsou jízda podle šipkového itineráře či slepé mapy, branných soutěží a testů, patřila k chýňské specialitě slalomová jízda na čas v pískovně. Cesta v hlubokém, rozbrázděném písku mezi sloupky vytyčujícími trať byla prověrkou jízdních vlastností různých koncepcí pohonu vozů a také názornou ukázkou zvládnutí techniky jízdy. Jednoznačně zvítězil pohon předních kol, což se ukázalo v dílčím hodnocení etapy. Vozy Wartburg, Trabant i Renault dosáhly v průměru o třetinu lepší časy než ostatní vozy.
BOAS však jsou hlavně komplexními prověrkami dovedností a umu posádek. Prokáže se to v testech pravidel silničního provozu, první pomoci, ve střelbě, hodu granátem na cíl a v dalších disciplínách.
V pozdních odpoledních hodinách byly vyhlášeny výsledky, předány upomínkové ceny, diplomy a vavřínové věnce nejlepším.
Výsledky
1. Javanský/Čížek, 2. Hendrich/Jeglík, 3. Hlavica/Sucharda, 4. P.Giršík/J.Giršík, 5. Cihlář/Králová.
J. Lapač
(SM 1/84)SVĚTOVÉ RALLYE
Tovární tým automobilky VEB Automobilwerk Eisenach z NDR se již mnoho let pravidelně zúčastňuje vybraných soutěží ME jezdců i MS značek soutěžních vozů. Patří k nim také náročné Rallye Acropolis v Řecku a finská Rallye 1000 jezer. V obou těchto soutěžích loni Wartburgy 353 WR zvítězily ve třídě sériových upravených vozů do 1150 cm³, v Acropolis i do 1300 cm³, zejména zásluhou posádky Heimbürger-Weitz.
Heimbürger-Weitz, Akropolis Rallye
Fotografie převzata z www.wartburgcars.de
(SM 3/84)


"Stodvacítky" na klouzačce
(1. ročník Rallye Baltika)
...
Bitva na hippodromu
...
Objektivně musíme přiznat, že se dacie a wartburgy na oválu příliš nevyjímaly.
Petr Dufek
(SM 11/84)

POLOČAS POHÁRU
Už za dva týdny se jela 28. mezinárodní Rallye Sachsenring se střediskem ve městě výrobce vozů Trabant, ve Zwickau.
...
Je třeba se zmínit ještě o výkonu další posádky ASK Stavby, Rajchmana s Kolomým, kteří porazili na voze Wartburg všechny domácí jezdce na této značce, včetně továrních posádek!
Absolutní klasifikace:
1. Bolšich-Bolšich, SSSR, Lada 2105, 2. Bublewicz-Zyszkowski, PLR, Polonez 2000, 3. Moskovskich-Girdauskas, SSSR, Lada 2105, ... 15. Rajchman-Kolomý, ČSSR, Wartburg, 16. Raichl-Raichl, ČSSR, Škoda 120 LS.
inž. Zd. Turek
(SM 18/84)

VELIKONOČNÍ TEPLICE
"Teď už bych chtěl jen dojet Barum rallye. Na kterémkoliv místě." řekl Mirek Lank, když vylezl z auta v cíli Rallye Sklo Union. Jeho druhé přání, vítězství v domácích Teplicích se mu právě splnilo.
Bylo to jednoduché v době, kdy zmizely ze soutěžního světa stotřicítky? Nebylo. Na Šumavě šest, v Teplicích deset "béček" Lada 2105 MTX a za volanty velká touha po vítězství. Rychle, než budou homologované nové lehké škodovky.
...
Ve třináctistovkách, kde tentokrát startovalo osmatřicet vozů a dvacet dojelo do cíle, se opět jelo o každou sekundu.
...
Hezky jely i oba Wartburgy - Rajchman-Kolomý a s motorickými problémy i bratři Krumpholcové.
...
Výsledky - absolutní pořadí:
1. Lank-Týce, Lada 2105 MTX, 2. Hahnel-Málek, Lada 2105 MTX, 3. ing. Pech-Soukup, 4. Urban-Žákovský, 5. Határ-Petráš, všichni Škoda 120 LS, 6. Vlasák-Čapek, Lada 1300, 7. Raichl-ing. Raichl, 8. Babor-Hadrávek, Lada 2105, 9. Rajchman-Kolomý, Wartburg 353, 10. Štverák-Chobot, Lada 2105 MTX.
L. Bárta
(SM 18/84)
RALLYEKROS SEDLČANY
Rallyekros, který se 9.května konal v Sedlčanské kotlině, přilákal početné obecenstvo. Kvalitou sportovní podívané a bojovností jezdců si automobily v ničem nezadaly s motokrosovými speciály, na něž jsou diváci ze Sedlčan zvyklí. Dramatický průběh soutěže umocnil svým mistrovským výkonem Jaroslav Rajchman z ASK Stavby Praha na voze Wartburg (s číslem 48). Dokázal totiž zvítězit v jízdě, ve které měl kolizi a převrátil se na střechu, a nakonec se zdemolovaným autem vyhrál i finále sedlčanských závodů.
Rajchman po 'střeše' v SedlčanechJ.Rajchman si jede pro vítězství
Krásný fotoseriál máte možnost uvidět na stránce o Jaroslavu Rajchmanovi
M. Novotný
(SM 24/84)
ZAMRZLÉ ŠANCE
(RALLYE SOJUZ 1985)
Rallye Sojuz '85
Mrzne. Dýchám přes teplou šálu, ale ta za chvíli tuhne do ledového krunýře. Je pětatřicet pod nulou.
...
Příjemným překvapením byly výkony dalších "medailistů" - dosud méně známých, ale rozhodně perspektivních posádek H.Mets - U.Mets a Štykov - Kolobajev. Za dost nečekané můžeme považovat také 17.místo Utha na wartburgu.
Konečné pořadí Rallye Sojuz: 1. N.Bolšich-I.Bolšich, 2. H.Mets-U.Mets (oba SSSR-Lada 2105), 3. Štykov-Kolobajev (SSSR-Moskvič), ... 25. Határ-Konček, 30. Hahnel-Málek (oba ČSSR-Škoda 130 LR, sk.B);
Družstva: 1. SSSR, 2. Bulharsko, 3. Polsko, 4. NDR
Petr Dufek
(SM 11/85)
Eberhard Uth na Rallye Sojuz 1985
Fotografie převzata z www.wartburgcars.de


Zmrzlá rallye
(Rallye Sojuz '85)
...
Wartburg na střeše
Vzápětí však atmosféru rozehřála zdánlivě jednotvárná jízda. Od startu v ní vedl Határ a daleko za jeho zády bojoval o udržení druhé pozice jeden z wartburgů. Ve třetím kole Strauch nezvládl výjezd ze zatáčky a se spolujezdcem Kretzschmarem hned viděli svět vzhůru nohama.
Než stačili diváci vydechnout překvapením, bleskově zastavil projíždějící polský fiat posádky Poznaňski-Woinar. Oba vyskočili z vozu a jako první poskytli pomoc havarované dvojici. Obrátili wartburg zpět na kola, pomohli odtlačit poškozené auto stranou a až potom pokračovali v jízdě. V konečném pořadí pak polská posádka obsadila poslední 41.místo, za svůj čin ale získala cenu "Fair play". Strauch s Kretzschmarem dojeli na 37.místě, když po hipodromu rychle vyměnili rozbité přední sklo a narychlo opravili poškozenou karosérii.
...
Petr Dufek
(Motoristická současnost 5/1985)


RALLYE SATURNUS 1985
O dobré jméno svazarmovských soutěžních posádek se bojovalo v Jugoslávii. Saturnus rallye se počítala do mistrovství Evropy i do Alpe Adria Cupu.
...
Druhá rychlostní zkouška měřila 12 km a rozhodoval na ní výkon motoru, protože převážná část nebyla technicky náročná. Z našich obsadil Lank-Týce na Škoda 130 LR 4.místo, Blahna-Schovánek na VAZ 2105 6.místo, Tesař-Ondroušek na Škoda 130 L 17.místo a 22.místo Rajchman-Mudra na Wartburgu, u kterého se nejvíc projevil slabší výkon motoru.
...
Následovala 4.RZ, která byla šotolinová s dobrým podkladem, plná horizontů. Z našich byli Blahna-Schovánek na 8.místě, na 12.místě Rajchman-Mudra a Tesař-Ondroušek shodným časem.
...
Celkové pořadí na prvních místech po polovině soutěže:
1. Quartesan-Vianello, Porsche 911 SC, 2. Kuzmič-Šali, Renault 5 Turbo, 3. Van der Margel-Beltzer, Opel Manta, 5. Blahna-Schovánek, 11. Rajchman-Mudra, 13. Tesař-Ondroušek.
...
Celkové pořadí:
1. Quartesan-Vianello, (Porsche - It.), 2. Kuzmič-Šali, (R 5 Turbo - It), 3. Van der Margel-Beltzer, (Opel Manta Niz.), 4. Blahna-Schovánek, (Lada - ČSSR), 11. Rajchman-Mudra, (Wartburg - ČSSR), 12. Tesař-Ondroušek, (Škoda 130 L - ČSSR).
Dalibor Janek
(SM 24/85)
UJME SE RALLYEKROS?
Víte, co je rallyekros? Jde o jednu z nejmladších disciplín automobilového sportu, kterou u nás zatím příliš neznáme.
...
Zajímavější je divize 2, ve které startují jak vozy upravené podle starých předpisů (A2), tak i vozy současné skupiny "B", takže se zde setkáme jak se starými "stotřicítkami", stejně jako s Ladami 2105 VFTS. Tu první měl k dispozici Karel Šimek, se "žigulem" startoval např. M.Dolák z ASK Stavby Praha. Ti také spolu s J.Rajchmanem (také ASK), handicapovaným předním pohonem a relativně malým výkonem Wartburga tvořili trojlístek nejžhavějších favoritů. Tři soutěžáci...
...
Smůlu měl i další favorit - J.Rajchman. V semifinále mu kámen vyhozený koly vpředu jedoucího vozu "vysklil" okno (naštěstí se hned vysypalo), ve finále se pak v souboji snad na ostří žiletky utkal o třetí místo s Dolákem. První kolo jejich duelu skončilo nerozhodně - oba z něj vyšli se značně pošramocenou karosérií, přičemž do zmenšeného zavazadlového prostoru Dolákova vozu by se už nevešel ani kanystr. To jezdce zřejmě popudilo natolik, že ve třetím kole poslal svého oddílového kolegu nekompromisně do svodidel. Rána jako z děla, Rajchman se značně pošramoceným vozem ještě dobelhal do startovní rovinky, aby vůz alespoň provizorně opravil. Pořadateli, který ho poslal dál z trati, řekl však asi něco peprného, a tak mu ještě navrch byla zabavena sportovní licence...
Výsledky - divize 2: 1. Dudek, 2. Dolák, 3. Čemus, 4. Černý, 5. Kolman, 6. Rajchman.
M. Linhart
(SM 30/85)


Škodovka a Akropolis
...
Odpadl jeden Golf, jeden Wartburg, jedna Dacie a jedna škodovka. Vozy továrních týmů NDR a Rumunska skončily mezi posledními, škodovka zaznamenala úspěch. (Křeček 13. se Š 130 LR ve skup. B, 95 kW).
Vladimír Dolejš
(Motoristická současnost 8/1985)


Kvaizar králem Šumavy
...
Výsledky:
A/1300: 1. Pech-Sibera, 2. Janeba-Krečman, 3. Rajchman-Mudra.

Petr Dufek
(Motoristická současnost 9/1985)


XII. Rallye Škoda 1985
...
Nesmíme zapomenout ani na tři tovární Wartburgy 353 modelu 1985, jejichž dvoudobý tříválec o objemu 1150 cm³ (ø 79 x 78 mm) dává zhruba 78 kW při 5500 min-1. Kupodivu tentokrát odstoupily pro zadřené motory.
...
-K-
Automobil 10/1985


BOJ O STŘÍBRO
(RALLYE PŘÍBRAM 1985)
...
Pořadatelé se letos snažili svou soutěž ozvláštnit - a to zařazením rallyekrosové rychlostní zkoušky v sedlčanském areálu, kde se jelo celkem 3x po šesti kolech. Jezdcům se však tahle inovace příliš nelíbila. (Pavlík: "Zbytečně se tím ničí auto." Blahna: "Možná to bylo zajímavé pro díváky, ale mně to nic neříká.") Názor zcela opačný však zcela určitě měli někteří rallyekrosoví specialisté - třeba Dolák, Dudek nebo Rajchman, který se s Wartburgem v Sedlčanech dostal mezi nejlepší. S Wartburgem však umí nejen rallyekros a proslýchá se, že měl být dokonce členem továrního týmu pro Rallye Akropolis.
...
M. Linhart
(SM 42/85)


Bitva o tituly
(Rallye Tríbeč '85)
...
Výsledky:
A/1300: 1. Pech-Sibera, 2. Trajbold-Zelinka, 3. Dudek-Muzikant, 4. Měšťan-Palivec, 8273 b., 5. Rajchman-Mudra, 8278 b., 6. Janeba-Krečman, ...
Petr Dufek
Motoristická současnost 11/1985RALLYE TEPLICE 1986
A do 1300: 1. J.Rajchman - O.Kolomý, ASK Stavby Praha, Wartburg 353
(SM 20/86)A mantinely duní...
   ...se jmenuje pravidelná hokejová rubrika Mladé fronty, ale příznivci ledové hry tuto parafrázi snad prominou.
...
12. mezinárodní Rallye Valašská zima duněla důkladně.
...
Potlesk na otevřené scéně sklízel po celé trati Rajchman s Wartburgem, který se zatáčku co zatáčku pokoušel o popření fyzikálních zákonů a přímo vnucoval myšlenku, jak moc vpředu by byl se silnějším vozem.
L. Bárta
(SM 6/87)
Valaška 1987

ALPE ADRIA CUP V ITÁLII
   Čtyři československé posádky startovaly v italské Rally del Pane, která byla pokračováním Alpe Adria Rallye Cupu. Mezi 144 našimi posádkami si naši jezdci vedli zdatně, Sivík - Nesrstová (Š 130 LR, sk.B) obsadili 9. místo v celkovém pořadí a zvítězili ve skupině B, Vraj - Nerušil s vozem Škoda ve sk. A byli celkově 36. a zvítězili ve skupině A3, Rajchman - Kolomý s Wartburgem obsadili ve své třídě 2. místo. Pouze Dolák s Palivcem měli smůlu a museli vzdát pro utržený závěs zadního kola. Zvítězili Italové Busseni - Ciocca na Lancii.
dj
(SM 21/87)
RALLYE AKROPOLIS 1987
Na vítězství ve 34. ročníku Rallye Akropolis si brousila zuby celá řada špičkových jezdců.
...
V Aténách startovaly rovněž dva vozy AZNP Mladá Boleslav Škoda 130 L s posádkami Křeček-Motl a Kvaizar-Janeček, silný tým vyslal Wartburg.
...
V pohoří Attiké ve druhé etapě přišly ke slovu pasti nastražené na posádky v podobě kamení, děr a koryt vyhloubených vodními přívaly. Obě československé posádky začaly mít v obtížném terénu obtíže se závěsy kol.
...
V hornatém terénu třetí etapy ukončila svou jízdu řada posádek včetně obou škodováckých.
...
Klobouk dolů před týmem Wartburgů: W.Krügel - D.Schenk obsadili první místo v divizi do 1300 cm³ před kolegy K.D.Krügelem a R.Finkem. Jediný tovární tým, který dojel do cíle! Z 95 posádek jich bylo klasifikováno jen 35.
(Pozn. tvůrce: historicky nejlepší umístění škodovky na této soutěži poprvé zaznamenal v roce 1981 na jejím 28. ročníku Václav Blahna, který jel s vozem Š 130 RS a skončil na výborném 8. místě absolutně. Tehdy dojelo ze 132 startujících jen 23. Všechny vozy Audi Quattro tehdy byly diskvalifikovány pro nedovolené úpravy a o případné účasti týmu Wartburgů české zdroje mlčely).
(SM 26/87)


Finové na Lanciích
(Rallye Akropolis 1987)
...
Wartburg Rallye Team přihlásil tři vozy Wartburg 353 W 460 a posádky Bruchmann-Heitzmann, W.Krügel-Schenk a Kl.D.Krügel-Fink a kromě toho startovali na W 353 dva soukromí jezdci z Řecka. Tři wartburgy skončily do 32.místa.
...
-pad-
(Motoristická současnost 9/1987)


STUDENÁ ŠUMAVSKÁ SPRCHA
   Čerchov se zahalil do mlhy, blata skrápěl zebavý déšť, Šumava se převlíkla do klostermannovského hábitu chmurných močálů a svým typickým počasím vůbec nevzala na vědomí, že letošní mistrovství republiky začíná o kvartál později, že už není studený únor, ale měl by vládnout voňavý háj.
...
   První zkoušku nepřežil k velkému zklamání diváků ani Rajchmanův Wartburg.
(SM 26/87)


ALPE ADRIA CUP POKRAČUJE
   Automobilový soutěžní alpsko-jadranský pohár, kterého se letos zúčastní i několik československých posádek, má za sebou již pět podniků v ČSSR, Itálii a Jugoslávii.
...
Absolutní pořadí po první části Ina Delta Rallye bylo pro nás velmi lichotivé, poněvadž všechny posádky byly do 14. místa.
...
Na dobré výkony Rajchmana a Vraje jsme si již zvykli a jejich umístění ve třídě nepřekvapuje, je však stále obtížnější vzhledem k technické převaze ostatních strojů.
Výsledky:
Rallye Ina Delta

1. Kuzmič, Banič (Jug.), R5 GT Turbo, 2. Pirjevič, Župan (Jug.), Citroen Visa 4x4 (1. B 1600), 3. Zrncová, Nartnik (Jug.) R 11 Turbo, 4. Sivík, Nesrstová, Škoda 130 LR (2. B 1600), 7. Tesař, Ondroušek Škoda 130 LR (3. B 1600), 9. Arazim, Gál Škoda 130 LR, 11. Černý, Kaliba Škoda 130 LR, 12. Rajchman, Kolomý Wartburg 353 (1. A 1150), 13. Vraj, Nerušil Škoda 130 L (3. A 1300).
(SM 40/87)


Tradice naruby
(Rallye 1000 jezer 1987)
...
Hojně byly zastoupeny automobilové značky socialistických zemí. Přihlášeno bylo 24 aut 4 značek - 6 škodovek, 10 lad, 5 wartburgů (dva s finskou posádkou) a 3 trabanty. První škodovka se v početné konkurenci umístila 25. druhá 27. Před nimi skončily 4 lady, nejlepší z nich 16. známý Tumaljavičus. Nejlepší z wartburgů dojel 39. z trabantů 50.
...
(Ze 166 vozů dojelo 66. Trať měřila 1700 km, měla 51 erzet o délce 494 km).
-pad-
(Motoristická současnost 12/1987)
"Valaška" poprvé mistrovská
...
Rajchman přivezl na Valašskou zimu nový tovární Wartburg a staronového spolujezdce Vandu (zároveň mechanik a švagr). "Tohle auto má i na to, aby vyhrávalo třídu," tvrdil Rajchman před startem, "ale vždycky odpadám na drobné závady. Kdybych wartburgu tolik nevěřil, dávno bych jel něco jiného. Tenhle tovární motor má prý 95 koní (69 kW), i když mi nepřipadá o nic silnější, než ten loňský."
...
(Motoristická současnost 3/1988)ÚSPĚCH V ADRII
   Další soutěž Alpsko-jadranského poháru byla Rallye di Adria, zařazená rovněž do mistrovství Itálie.
...
Celá soutěž měla 343 km včetně 12 rychlostních zkoušek v délce 147 km, na startu se sešlo 145 posádek - a samozřejmě nechyběli ani čechoslováci: Sivík-Nesrstová, Vraj-Nerušil, Dolák-Palivec a Abrahám-Gottfried na vozech Š 130 L a Rajchman-Vanda na stroji Wartburg 353.
...
Výsledky:
1. Novello-Cantarutti
I Lancia Delta Integrale
2. Pasutti-Bisol
I Ford Sierra Cosworth
3. Muner-Pontoni
I Ford Sierra Cosworth
28. Sivík-Nesrstová
1. v A 3
38. Vraj-Nerušil
2. v A 3
59. Dolák-Palivec
3. v A 3
79. Rajchman-Vanda
1. v A 2
84. Abrahám-Gottfried
5. v A 3
Ing. Svatoň Otevřel
vedoucí čs. výpravy
(SM 16/89)


POHODA NA ŠUMAVĚ ...
Když se pár metrů před cílem RZ 1 v rychlém dojezdu Syrvatkův Trabant rozhoupal, rozskákal a v divokém letu potrefoval, co se kolem trati dalo, aby nakonec skončil s proraženou nádrží na střeše v hromadě kamení (vše naštěstí bez sebemenšího zranění), mohl si Viktor Mráz oddechnout, že tentokrát to pro ASK Stavby Praha vyjde, zvláště, když do továrního Trabanta nasadil "předněpohonového mága" Rajchmana.
...
Dr. L. Bárta
(SM 23/89)


Škodovky stíhají Audi
(Rallye Český Krumlov 1989)
...
Mistři z posledních čtyř sezón Webinger-Civín se nedočkali slibovaného Oltcita, ale továrního Trabanta už za ně sedlali Rajchman-Vanda.
Právě Rajchmanovým přestupem se ze startovní listiny vytratil poslední wartburg.
...
Petr Dufek
(Motoristická současnost 7/1989)


Naruby
(Rallye 1000 jezer 1989)
...
Na startu byly také škodovky - tři Favority 136 L, dvě Š 130 L (finská a britská soukromá) - a dále sedm vozů Lada Samara, tři Lady 2105, tři Trabanty P800 RS a dva Wartburgy 353 W (s finskými posádkami).
...
-pad-
(Motoristická současnost 11/1989)


Rallyecross v roce 1989
...
To, že Wartburg nelze nikdy podceňovat, dokazuje M. Sýkora: jeho vůz porážel v závěru sezóny v druhé divizi i stotřicítky skupiny B a v Sedlčanech a v Římově si troufl i na Fiata X 1/9. Největší překvapení připravil divákům v Římově, kde v druhé sérii skončil druhý za Šefrem, zvítězil ve finále B, a jen nezaviněná kolize jej odsunula ze 4.místa. Motor objemu 1150 cm³ se třemi karburátory Bing ø 34 mm a kompresním poměrem 9,5:1 má výkon zatím 62 kW (v rezervě může být ještě asi 15 kW). Čtyřstupňová převodovka se zesílenými koly a ozubením synchronizačního kroužku má stálý převod 4,22. Unikátem je samosvorný diferenciál konstrukce F.Fabíka. Dveře, blatníky i kapoty jsou vyrobeny z třívrstvého laminátu, podlaha je z hliníkového plechu. Hmotnost takto upraveného vozu je podle slov jezdce asi 680 kg. Vpředu má Wartburg zvětšený rozchod kol o 100 mm, vzadu o 80 milimetrů a odklon všech kol je upraven na 0°. M. Sýkora dnes přestavuje vůz na pohon 4x4 se samosvorným diferenciálem zadní nápravy.
Sýkora na rallyekrosech 1989


[ Testy ]  |  [ Technika ]  |   [ Foto & Video ]  |  [ Na cestách ]  |  [ Historie ]  |  [ Technika jízdy ]  |  [ Pohlednice ]

[ Srovnání W 353 a Š 120 ]  |  [ Zajímavosti ]  |  [ Mapa serveru ]

[ Vyhledej ]  |  [ Odkazy ]  |   [ Na hlavní Wartburg-stránku ]